Knyga

Miestelio romansas

2020 06 05

Kanovičius, Grigorijus (1929–)
Miestelio romansas : romanas / Grigorijus Kanovičius ; iš rusų kalbos vertė Aldona Paulauskienė ; [iliustracijų autorius Markas Kanovičius]. - Vilnius : Tyto alba, 2020 (Vilnius : BALTO print). - 429, [2] p. : iliustr. ; 22 cm. - Tiražas 2500 egz.. - ISBN 978-609-466-448-9 (įr.)

Saugojimo vieta:  V.AB

Vieno žymiausių šių laikų žydų rašytojo Grigorijus Kanovičius knygoje „Miestelio romansas“ pasakojama biografinė istorija. Autorius dalijasi prisiminimais apie prieškario Jonavos žydų gyvenimą bei likimą karo metu. Knygoje aptariamas 1920-1941 metų laikotarpis.

„Miestelio romanso“ pagrindą sudaro dviejų šeimų likimas. Kanovičiai ir Dudakai – giminės iš kurių kilo pats Grigorijus Kanovičius. Autorius pasakoja apie savo tėvus Šleimkę ir Chenką, ramaus būdo senelį Dovydą, kuris nepailsdamas taisė Jonavos gyventojų batus. Skaitytojus sužavės ir senelės Rochos portretas. Dėl smarkaus charakterio aplinkiniai ją vadino Samurai. Rašytojas per šeimos gyvenimą vaizduoja ir Jonavos žydų, gyvenusių tarpukaryje, gyvenimą, buitį, likimą. Jis nevengia kalbėti apie santykį su Dievu, meilę savo kraštui ir tą baimę, kurią kiekvienas gyventojas juto artėjant karui. Antrojo pasaulinio karo metu Grigorijus Kanovičius su šeima pasitraukė į Uralą.

„Miestelio romansas“ žavi gyva kalba, rašymo stiliaus unikalumu, absoliučiu tikrumu, laikinumo jausmu ir paprastumu. Autorius savo istoriją kuria pasakojimais, prisiminimais bei pokalbiais. Jis nevengia naudoti metaforų, filosofuoti, pasitelkti religinių paralelių bei savito humoro. Istorijoje nerasime didelių dejonių dėl karo baisumo ir žiauraus žydų likimo – romanas sukurtas siekiant užfiksuoti tai, kas yra prarasta – jis tarsi paminklas, įprasminantis paprastų žmonių gyvenimą.

„Miestelio romansas“ – 2013-tais metais (pirmasis leidimas) pretendavo į Lietuvos metų knygos apdovanojimą.