Renginiai vaikams

Smagus ir turtingas vaikų vasaros poilsis

2024 08 28

Visą vasarą vaikai buvo kviečiami laisvalaikį praleisti Vaikų vasaros poilsio programos „Lietuva, kai aš tave tariu“, skirtos Lietuvos vardo paminėjimo 1015-osioms metinėms, edukacijose Birštono viešojoje bibliotekoje, Birštono vienkiemio ir Nemajūnų padaliniuose.

Iš viso suorganizuota 11-a renginių, į kuriuos iš viso susirinko 137 dalyviai, iš jų 114 vaikų ir 23 suaugusieji. Juose didžiausias dėmesys buvo skiriamas Lietuvos istorijai, kuri, kaip ir kiekvienos valstybės istorija, prasideda nuo mitų, kuriuose sudėta tautos pasaulėjauta ir pasaulėvoka. Taigi, dalyviai edukacijose ėjo keliais nuo tautosakos iki šių dienų aktualijų. Akiratyje visada buvo Birštonas, gimtosios vietos, nes Lietuva, Tėvynė prasideda nuo mūsų namų slenksčio, kur gimėme, užaugome ir kuriame savo gyvenimus.

Renginiuose buvo skaityti vaikams ir suaugusiems patrauklūs tekstai: eilėraščiai, pasakos, padavimai, mitai, legendos, jie drauge apmąstyti, diskutuota įvairiomis, rūpimomis ir mažiau žinomomis temomis, tokiu būdu plečiant akirtį, sudominant, suteikiant žinių, įvedant į turtingą tautosakos ir istorinių asmenybių pasaulį. Kalbėta apie vardų, simbolių, papročių reikšmę, kaip tai buvo suvokiama senovėje ir dabar interpretuojama, kaip kinta tradicijos ir papročiai.

Atidžiai tyrinėta ir aptarta baltų mitologija ir kultūra: susipažinta su Lietuvos šventvietėmis, baltų genčių istorija, mitologija. Skaitydami enciklopediją apie Lietuvą ir knygų ištraukas, vaikai susidarė Lietuvos Karaliaus Mindaugo paveikslą: koks buvo žmogus ir valdovas, kokia išvaizda, kaip šypsojosi, kaip atrodė rūstus ir kodėl. Smalsiai tyrinėjo pilis, jų bokštus knygoje „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės pilys“, kurioje objektai apteikti 3D formatu. Tekstais ir mintimis apkeliavus Lietuvą, dalyviai sugrįžo į Birštoną, skaitė prozos ir poezijos tekstus apie jį, kalbėjosi apie rašytojus, kūrusius šiame kurorte. Pasigėrėjo miesto architektūra, aplinka, gamtovaizdžiu, pasidžiaugė, kad patogu ir saugu čia gyventi, kūrė savas vizijas apie Birštono ateitį. 

Antrosiose renginių dalyse – kūrybinėse dirbtuvėse ir kūrybinėse edukacijose – dalyviams buvo įdomu darbeliuose, piešinėliuose ir pan. išlieti mintis, jausmus, emocijas, kurti ką nors gražaus ir gero. Taip buvo užauginti Gyvybės medžiai, sukurtos mus saugosiančios mitologinės būtybės, pasigaminti tautinių raštų knygų skirtukai, kaligrafiškai rašyti gražiausi žodžiai Lietuvai, spalvotais pieštukais ir flomasteriais nupiešti Lietuvos Respublikos simboliai.

Ypatingo pagyvėjimo sulaukdavo mįslių, patarlių varžytuvės. Už teisingus atsakymus, aktyvumą diskusijose visi gaudavo prizų. Kartais ir patys dalyviai mįsles, minkles užmindavo. Užsiėmimuose neapsieita be žaidimų: vinguriavo upeliukai, siautė raganėlės ir vandeniai, teko pabūti ir skulptūromis.

Programos renginiuose dalyviai mokėsi bendrauti, bendradarbiauti, ne tik smagiai, kūrybiškai praleido laiką, bet ir pagilino kultūros ir literatūros žinias, atsivertė ne vieną knygą, kuri paskatino domėtis toliau. Vaikų akys žėrėjo, veidai švytėjo, buvo šviesu, šilta ir gera.

Vaikų vasaros poilsio programą „Lietuva, kai aš tave tariu“, finansavo Birštono savivaldybė.

 

Birštono viešosios bibliotekos informacija