Naujienos
Įgyvendintas projektas „Literatūriniai susitikimai Birštone“
2024 11 21Baigėsi projekto „Literatūriniai susitikimai Birštone“, finansuoto Lietuvos kultūros tarybos ir Birštono savivaldybės, renginiai, į kurių veiklas įsitraukė birštoniečiai ir kurorto svečiai. Suorganizuoti 3 kultūros renginiai, skirti Birštono krašto istorijai ir žymiems žmonėms, knygnešiams, Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai, 120 metų spaudos lotyniškais rašmenimis atgavimo sukakčiai paminėti.
Bendradarbiaudami su Birštono gimnazija, lietuvių kalbos ir literatūros mokytojomis Vytaute Kurtoviene, Iveta Montvydiene, surengėme parodą-konkursą „Knyga ir žmogus“ gimnazijos 5–12 klasių moksleiviams. Dalyvių fotografijos žavėjo originalumu, meniškiausios buvo eksponuotos bibliotekos lango vitrinoje. Baigiamojoje popietėje dalyvavo rašytojas, publicistas, tinklaraštininkas dr. Justinas Žilinskas. Skambėjo rašytojo dainos, poezija, vyko pokalbis apie knygas, gyvenimą, vertybes. Gimnazistai atliko literatūrinę-muzikinę kompoziciją apie knygnešystę, spaudos draudimą. Skaitovams, įdomiausių, geriausių nuotraukų autoriams įteiktos atminimo dovanėlės, rašytojo J. Žilinsko knygos.
Didelio dėmesio, kaip ir kasmet, susilaukė XIX rašytojo, gydytojo, memuaristo Stanislovo Moravskio (1802 07 22–1853 10 06) skaitymai „Stanislovas Moravskis ir laisvųjų mūrininkų pasaulis: faktai ir legendos“. Vakare, kurį vedė VŠĮ „Dvarų kultūra“ direktorius, architektūros istorikas, architektas dr. Marius Daraškevičius, klausėmės pranešimų Lietuvos nacionalinio muziejaus direktoriaus pavaduotojo, vyriausiojo muziejaus rinkinių kuratoriaus dr. Žyginto Būčio „Broliai masonai: keleri laisvosios mūrininkijos metai XIX a. Lietuvoje“, Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto vyresniosios mokslo darbuotojos, Sakytinės tautosakos skyriaus vadovės dr. Radvilės Racėnaitės „Masonai lietuvių tautosakoje ir kultūros veikėjų raštuose (XIX a. pr.–XX a. I p.)“. Aktorius Andrius Bialobžeskis perskaitė fragmentų apie masoną, prelatą, Vilniaus katedros arkidjakoną, kunigą Mykolą Dluskį iš Moravskio kūrinio „Keleri mano jaunystės metai Vilniuje“. Skaitymų mecenatas, verslininkas Rimvydas Baranauskas pristatė savo rinkiniuose saugomą unikalų dokumentą: 1784 m. Lenkijos laisvųjų mūrininkų sveikinimą broliams Lietuvoje. Skaitymuose dalyvavo S. Moravskio tyrinėtoja ir vertėja, istorikė, dr. Reda Griškaitė. Renginio vedėjas pademonstravo specialiai skaitymams pasiūtą ir išsiuvinėtą masonišką prijuostę. Muzikinius kūrinius atliko pianistė Rūta Blaškytė ir mecosopranas Rita Preikšaitė.
Paskutiniame projekto renginyje prisimintas tarpukario fotografas Juozas Klimas, daugiau nei dešimtmetį fotografavęs ir kurorte. Apie šią išskirtinę asmenybę, be galo mėgusį bendrauti, optimizmo ir kūrybos planų kupiną žmogų, savo senelį prisiminimais dalijosi psichologė Jūratė Vyžintienė. Patyriminio vakaro metu tarpukario dvasią skleidė be galo estetiška J. Klimo archyvinių nuotraukų paroda. Anūkės Jūratės prisiminimai apie senelį, savo vaikystę, gyvenimo vingius bėgo per ekspoziciją, šeimos narių, pažįstamų ir nepažįstamų veidais, gamtos ir miesto objektais. J. Klimas yra išleidęs Birštono tarpukario nuotraukų albumą. Fotografijose užfiksavo purvo vonių gydyklas, mineralinio vandens simbolį banginį, atstatytą Birutės šaltinį, įamžino poilsiaujančius to laikmečio inteligentus, gražias ir turtingas ponias bei paneles, to meto madas, architektūrą. J. Klimas labai mylėjo savo darbą, kuris drauge buvo ir hobis, ir kūryba, kita vertus, turėjo verslininko gyslelę. Su Švenčionių vaistažolių fabriku sudaręs sutartį, įkūrė Prienuose vaistažolių supirkimo punktą ir pats aktyviai žoliavo. Ne visi J. Klimo keliai ėjo tiesiai ir lygiai: sovietams okupavus Lietuvą, už drąsias mintis buvo areštuotas ir ištremtas į Sibirą, kalėjo Akmenės kalėjime.
Senelio gyvenimo epizodus J. Vyžintienė susiejo su, jos manymu, trimis savitų spalvų, vaizdų, potyrių laikotarpiais: tarpukaris, karas ir tremtis, sovietmetis. Neretai prisiminimus sužadina kvapai, todėl kiekvieną laikmetį psichologė pasiūlė pajusti per kvapus, kuriuos skleidė jos pačios sukurti eteriniai aliejai iš šalavijo, pelyno, frankinseso ir kt. Aromaterapija – mėgiamas jos užsiėmimas, prasidėjęs, galima sakyti, tada, kai senelis supažindino su vaistažolėmis. Kardinaliai skirtingų laikmečių nuotaikas, geopolitinės situacijos atmosferą kūrė elegiška, meniška literatūrinė-muzikinė programa, sudėta iš tarpukario poetų J. Kossu-Aleksandravičiaus, K. Borutos, A. Rimydžio ir kt. eilėraščių ir dainų, kurią atliko jos autorius, aktorius, bardas Henrikas Savickis.
Renginio metu buvo pristatyta bibliotekoje eksponuojama tarpukario fotonuotraukų paroda iš J. Klimo artimųjų archyvo. Ją komentuodama anūkė Jūratė Vyžintienė įtaigiai atskleidė psichologinį senelio portretą. Atsivėrė ne tik asmenybės gelmė, bet ir pasimatė žmogus laikmečių verpetuose. Fotografijos terapija, aromaterapija ir specialiai J. Klimo gyvenimui interpretuoti sukurta literatūrinė-muzikinė programa sujudino ir skaudžius, ir graudžius, ir džiausmingus, nostalgijos kupinus vaikystės, jaunystės ir brandos metus, kai visas pasaulis atrodė kaip viena spalvinga ir brangi fotografija.
Renginio pabaigoje direktorė Alina Jaskūnienė padėkojo visų trijų projektų: „Literatūriniai susitikimai Birštone“, „Kuriu – reiškia esu“, „Profesinių kompetencijų stiprinimas kūrybiškai taikant biblioterapiją“, finansuotojams Lietuvos kultūros tarybai ir Birštono savivaldybei, ištikimiems projektų partneriams: Birštono gimnazijai, Birštono muziejui, Birštono kurorto bendruomenei, Nemajūnų bendruomenės santalkai, Nemajūnų dienos centrui, nuolatiniams informaciniams rėmėjams: laikraščiams „Gyvenimas“, „Naujasis Gėlupis“, portalui VšĮ „Krašto vitrina“, Birštono turizmo informacijos centrui.
Padėkos vakare su projektų partneriais bei rėmėjais buvo aptarti rezultatai, apsikeista nuomonėmis, pasidalinta įspūdžiais bei naujomis idėjomis.
Projektą finansuoja