Naujienos
Lietuvos bibliotekų savaitė „Biblioteka 24/7“
2025 04 16Jubiliejinė 25-oji Bibliotekų savaitė kviečia kalbėti apie paslaugų prieinamumą šiuolaikiniam vartotojui
Maloniai kviečiame į 25-ą kartą organizuojamus Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės „Biblioteka 24/7“ balandžio 23–29 d. renginius.
Šia Lietuvos bibliotekininkų draugijos organizuojama ir visas šalies bibliotekas vienijančia iniciatyva siekiama skatinti skaitymą, kviesti bendruomenes lankytis renginiuose ir prisijungti prie įvairių iniciatyvų, pristatyti visuomenei Lietuvos bibliotekų pasiekimus, o taip pat – paskatinti pačius bibliotekininkus švęsti savo profesiją. Savaitės metu visose bibliotekose vyks daugybė renginių, tarp jų ir jau tradicija tapęs bibliotekininkų žygis.
Šiemet bus minima jubiliejinė, 25-oji, Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė. Šįkart ji kviečia atsigręžti į tas bibliotekų paslaugas, kurios vartotojams prieinamos ir po darbo valandų – visą parą, visomis savaitės dienomis. Kokia biblioteka reikalinga šiuolaikiniam vartotojui? Kokios paslaugos aktualios ir kokios kompetencijos reikalingos siekiant suteikti lankytojams kokybiškas paslaugas jiems patogiu metu? Tokius klausimus kelia Bibliotekų savaitė ir pasirinkta jos tema „Biblioteka 24/7“.
Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės atidarymo renginys vyks balandžio 23 d. Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje. Jo metu bus apdovanojami geriausi šalies bibliotekininkai.
Bibliotekininkystės mokslo pradininkas, Anglijos valstybės veikėjas, anglikonų bažnyčios vyskupas bibliofilas Ričardas de Biori (1287–1345) savo moksliniame traktate „Knygos mylėtojai“ rašo:
„Žmogaus vertė istorijoje apibūdinama ne tiek tuo, ką jis paliko po savęs, bet daug daugiau tuo, kokią įtaką jis turėjo savo amžininkams, o per juos ir būsimosioms kartoms.“
Bibliotekininko profesijos ištakos siekia III tūkst. pr. Kr. Pirmosios bibliotekos atsirado apie 2600 m. pr. Kr. Šumere, jose saugota molio lentelės su įrašais, o Egipte papirusų ritiniai. Archyvuojami buvo administraciniai ir religiniai dokumentai. Garsiausios Antikos bibliotekos – Aleksandrijos biblioteka ir Pergamo biblioteka.
Šiuolaikinė biblioteka teikia informacines, kultūrines, socialines, neformalaus ugdymo ir mokymosi visą gyvenimą paslaugas, komplektuoja, tiria, propaguoja ir teikia skaitytojams knygas ir kitus dokumentus, suteikia fizinę ir skaitmeninę prieigą prie turimų išteklių.
Besivystant informacinėms technologijoms bibliotekininkų darbo pobūdis keičiasi, bet jo pamatas tvirtas – meilė knygai ir žmogui, pagarba žmonijos ir žmogaus gyvenimo istorijai. Juk į biblioteką ateinama ne vien susirinkti informaciją. Ateinama pabendrauti, paprašyti pagalbos, išsišnekėti. Čia, tarp knygų, lankytojus sutinka ir priima atviras ir šiltas bibliotekininko žvilgsnis.
Kviečiame skaityti, pabendrauti ir mokytis, dalyvauti renginiuose ir užmegzti naujus socialinius ryšius.
Nacionalinė Lietuvos bibliotekų savaitė vyksta kasmet nuo 2001 metų. Ji tradiciškai prasideda balandžio 23-ąją, kurią UNESCO yra paskelbusi Pasauline knygos ir autorinių teisių diena.
Nuolat atnaujinamą informaciją apie Nacionalinę Lietuvos bibliotekų savaitę ir detalesnę jos programą galite rasti www.lbd.lt.
Nacionalinę Lietuvos bibliotekininkų savaitę organizuoja Lietuvos bibliotekininkų draugija. Partneriai: Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Apskričių viešųjų bibliotekų asociacija, Lietuvos savivaldybių viešųjų bibliotekų asociacija, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešoji biblioteka, „Kas ir kodėl?“. Rėmėjai: Knygos.lt, UAB „Asseco“, leidykla „Terra Publica“. Patronažą suteikia Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija.