Įvykę renginiai

Įvykę renginiai

Kviečiame į filmo „Kaunas. Sugiharos ir Japonijos ženklai“ peržiūrą

2020 01 02

2020-ieji LR Seimo paskelbti Japonijos diplomato Čiunės Sugiharos metais, todėl kviečiame prisiminti šį humaniškumo ir atjautos pavyzdį, prieš kurio žygdarbį nuščiuvo pasaulis, filmo peržiūroje „Kaunas. Sugiharos ir Japonijos ženklai“ Birštono viešojoje bibliotekoje sausio 8 d. (trečiadienį) 18.00 val.

Čiunė Sugihara Japonijos diplomatas, konsulinis pareigūnas, 1939-1940 m. rezidavęs Kaune kaip Japonijos imperijos vicekonsulas. Šio laiko jam užteko, kad galėtų atlikti ne tik Japonijos diplomatui paskirtą misiją, tačiau ir misiją žmonijai. Jis, rizikuodamas gyvybe, išduodavo Japonijos tranzitines vizas žydams. Nors vizų išdavimas prieštaravo tuometinei jo vyriausybės politikai, toks jo poelgis išgelbėjo daugiau kaip 6000 gyvybių. Vizos buvo rašomos ranka ir nepatvirtintų istorinių šaltinių teigimu, konsulas vizas išdavinėjo ir tuomet, kai prieš išvykdamas iš Kauno buvo apsistojęs „Metropolio“ viešbutyje, net ir Kauno geležinkelio stoties perone prieš pajudant traukiniui. Už šį humanišką poelgį 1985 m. Izraelio Jad Vašem centras suteikė Č. Sugiharai Pasaulio tautų teisuolio vardą.

Jo atminimas įamžintas ir lietuvių autorių filme „Kaunas. Sugiharos ir Japonijos ženklai“. Filme pasakojama ne tik apie Čiunę Sugiharą, bet ir apie dar tris asmenybes prieš Antrąjį pasaulinį karą tapusias tiltais tarp Lietuvos ir Japonijos. Tai – Jukičis Fukudzava, pirmasis japonas, paminėjęs ir aprašęs Kauną savo dienoraštyje, kuomet 1862 m. kartu su japonų misija važiavo pro Lietuvą traukiniu ir čia trumpam išlipo pasivaikščioti. Pirmųjų lietuviškų knygelių apie Japoniją autorius Steponas Kairys 1905 m. buvo sužavėtas nedidelės tolimos valstybės, kuri sugebėjo nugalėti dešimteriopai didesnę Rusiją, ir kuri įkvėpė lietuvių ryžtą siekti savo nepriklausomybės. Net kelis kartus Japoniją aplankęs žurnalistas ir keliautojas Matas Šalčius 1929 m. ryžosi šią šalį iš Kauno pasiekti… motociklu.

Nors šie keturi žmonės niekuomet nebuvo susitikę, dirbo skirtingus darbus, ir netgi tam tikra prasme gyveno skirtingose epochose, jų visų keliai susikirto Kaune, kuris iki Antrojo pasaulinio karo buvo dviejų tautų santykių istorijos epicentru.

Laukia žavingi tolimosios Japonijos gamtos ir kasdienybės vaizdai, jaudinančios, įkvepiančios neeilinių žmonių istorijos...

Iki malonaus susitikimo!