Povilas Buzas (1919–2012)
- Titulinis
- Kraštotyra
- Kraštotyros dokumentų fondas
- Žymūs Birštono krašto žmonės
- Povilas Buzas (1919–2012)
Birštono garbės pilietis, Lietuvos patriotas, partizanas, pogrindinės spaudos platintojas
Povilas Buzas (1919 01 03–2012 01 13) gimė ir augo Prienų rajone Bačkininkų kaime dešimties vaikų ūkininkų šeimoje.
Pokario metais, būdamas 26-erių, išėjo pas partizanus, tapo Tauro apygardos „Geležinio vilko“ rinktinės kovotoju, slapyvardžiu „Žvejas“. 1946-aisiais partizanai buvo susekti ir išduoti. Stribams užpuolus bunkerį, trys partizanai buvo nužudyti, o Povilas – sunkiai sužeistas, bet liko gyvas. Atlaikė tardymus, baisius kankinimus, buvo nuteistas dešimčiai metų kalėti. Sibire išbuvo 1946-1957 metais. Kentėjo Intos lagerių košmarus, dirbo anglies kasyklose. Nepalūžo.
Į Lietuvą Povilas Buzas grįžo 1958 metais, vedė, užaugino du sūnus. Žmona Onutė buvo bendramintė, pritarė jo veiklai. Kelerius metus šeima gyveno Jiezne, paskui įsikūrė Birštone. Buzai bendravo su kunigais ir pasauliečiais, besipriešinančiais ateizmo propagandai, tautinių ir dvasinių vertybių griovimui.
Kai buvo uždrausta vaikų katekizacija bažnyčiose, Prienų bažnyčioje dirbantis kun. Juozas Zdebskis vis tiek vaikus mokė tikėjimo tiesų. 1971 metais už tai jis buvo suimtas ir teisiamas. Aktyvūs Prienų parapijiečiai surinko 17 tūkstančių parašų, ginančių teisę kunigui mokyti vaikus katekizmo. Parašus į Maskvą vežė Povilas Buzas, Antanas Grinkevičius bei Leokadija Miškinienė. Tai nepakeitė sprendimo nuteisti kunigą metams kalėjimo, bet taip buvo išsakyta žmonių valia.
1972 metais pasirodė pogrindžio leidinys „Lietuvos Katalikų Bažnyčios kronika“, vėliau „Aušra“, „Rūpintojėlis“, „Tiesos kelias“, buvo dauginamos A. Maceinos, kun. J. Šalčiaus knygos.
Nuo 1976 metų Povilo Buzo namo pusrūsyje inžinierius Vytautas Vaičiūnas (dabar kunigas) pastatė kopijavimo aparatą, parodė, kaip juo naudotis, ir Povilas pradėjo dauginti draudžiamus leidinius. Padaugintus numerius paimdavo Kaišiadorių Katedros vargonininkas Anastazas Janulis ir platindavo. Povilo padauginti leidiniai patekdavo į Prienus, jų gaudavo birštoniečiai.
1980 m. sausio mėnesį buvo atlikta krata Povilo namuose. Paimtas kopijavimo aparatas, seleno plokštės, popierius. Taip pat susektas ir suimtas A. Janulis. Abu nuteisti už nelegalų spaudos platinimą: P. Buzas – 1,5 metų, A. Janulis – 3,5 metų griežto režimo lagerio. Povilas kalėjo Permės lageryje.
Tautinio atgimimo metais Povilas aktyviai dalyvavo Sąjūdžio veikloje, daug nuveikė įamžinant partizanų kovos ir žūties vietas. Jis buvo Tėvynės Sąjungos-Lietuvos Krikščionių demokratų partijos narys. Dalyvavo visuomeninių organizacijų veikloje: buvo Lietuvos pensininkų sąjungos „Bočiai“ narys, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos narys, Šaulių sąjungos narys, taip pat sveikuolių klubo „Šilagėlė“ garbės narys.
P. Buzas apdovanotas Vyčio Kryžiaus ordinu, Karininko Kryžiumi, Kariuomenės kūrėjų savanorių ir Sausio 13-osios atminimo medaliais.
Birštonas didžiuojasi savo šviesiu žmogumi, Lietuvos patriotu Povilu Buzu. Jo gyvenimas moko: kantriai, oriai ir išmintingai atlikim likimo mums skirtąjį darbą - auginkim savo Lietuvą.
Birštono savivaldybės tarybos 2020 m. balandžio 8 d. sprendimu P. Buzui (po mirties) suteiktas Birštono garbės piliečio vardas.
(Informacijos šaltinių bibliografinis sąrašas)
Birštono garbės piliečiai / Birštono savivaldybės informacija // Gyvenimas. - 2020, bal. 18, p. 3.
Birštono savivaldybės taryba 2020 m. balandžio 8 d. sprendimais Birštono garbės piliečio vardus suteikė skulptoriui S. Žirguliui ir buvusiam partizanui, politiniam kaliniui P. Buzui (po mirties).
Birštono garbės piliečiai / Birštono savivaldybės informacija - Rubrika: Prie Vytauto kalno // Naujasis Gėlupis. - ISSN 1392-7248. - 2020, bal. 18, p. 7.
Birštono savivaldybės taryba 2020 m. balandžio 8 d. sprendimais Birštono garbės piliečio vardus suteikė skulptoriui S. Žirguliui ir buvusiam partizanui, politiniam kaliniui P. Buzui (po mirties).
Informacija apie pasiūlytas kandidatūras Birštono garbės piliečio vardui suteikti“ / Birštono savivaldybės informacija // Gyvenimas. - 2020, kovo 7, p. 5.
Birštono garbės piliečio vardui suteikti pasiūlytos skulptoriaus S. Žirgulio ir buvusio partizano, politinio kalinio P. Buzo (po mirties) kandidatūros.
Informacija apie pasiūlytas kandidatūras Birštono garbės piliečio vardui suteikti“ / Birštono savivaldybės informacija - Rubrika: Prie Vytauto kalno // Naujasis Gėlupis. - ISSN 1392-7248. - 2020, kovo 7, p. 11.
Birštono garbės piliečio vardui suteikti pasiūlytos skulptoriaus S. Žirgulio ir buvusio partizano, politinio kalinio P. Buzo (po mirties) kandidatūros.
Savivaldybės biudžetinė įstaiga “Birštono viešoji biblioteka”
S. Dariaus ir S. Girėno g. 12, LT-59212, Birštonas
Tel., fax, (0319)65760
El. paštas: info@birstonasvb.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre,
kodas 300101536
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Jūs galite pasirinkti, kuriuos slapukus leidžiate naudoti.
Plačiau apie slapukų ir privatumo politiką.
Funkciniai slapukai (būtini)Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės. |
|
Našumo slapukaiŠie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja. |
|
Reklaminiai slapukaiŠie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą. |